Certyfikacja środowiskowa budynków, budownictwo zrównoważone, ekologiczne rozwiązania w budownictwie i planowanie aglomeracji miejskich to główne zagadnienia, poruszone na konferencji „Dzień Ziemi oraz Wprowadzenie do DGNB" zorganizowanej przez PLGBC i Knauf Insulation, która odbyła się w 23 kwietnia w Polonia Palace Hotel w Warszawie.
Certyfikaty,
technologie, aglomeracje
Konferencję rozpoczął Rafał Schurma z PLGBC wykładem dotyczącym wpływu człowieka na środowisko naturalne i znaczeniem certyfikacji środowiskowej budynków. Nawiązując do tradycji Międzynarodowego Dnia Ziemi prezentacja poruszyła główne ogólnoświatowe problemy odnoszące się do wszystkich aspektów życia ludzkiego, od społecznych poprzez środowiskowe, a na ekonomicznych kończąc. Zdaniem Rafała Schurmy inicjatywy podejmowane przez niezależne instytucje, mające na celu wprowadzanie jednolitych standardów dotyczących certyfikacji środowiskowej budynków, są kluczowym elementem rozwoju zrównoważonego. Budynki np. odpowiedzialne są za ponad 45 % zużycia całkowitej energii w Europie i dlatego to na nich powinny koncentrować się wysiłki związane z oszczędnością energii. Ważniejsze jest jednak wielokryterialne rozpatrywanie każdego z rozwiązań pod kątem środowiskowym, społecznym i socjalnym i do tego służą właśnie propagowane przez PLGBC systemy ocen środowiskowych budynków takie jak LEED, BREEAM czy DGNB.
Uzupełnieniem tej tezy było krótkie wystąpienie Pani Ewy Kosmali z Knauf Insulation, która przedstawiła najnowsze osiągnięcia w dziedzinie produkcji wełny mineralnej. Wełna produkowana w Technologii ECOSE®, jest pierwszą od 70 lat zmianą w produkcji wełny mineralnej i poważnym krokiem na drodze do budowy energooszczędnych i zrównoważonych środowiskowo budynków, które charakteryzują się niskim zużyciem energii i nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.
Prezentacje dr Czesława Bieleckiego z Dom i Miasto oraz dr Michała Stangle z PLGBC dotyczyły zrównoważonego rozwoju w skali makro, czyli rozwoju miast w taki sposób, aby ich struktura w jak najmniejszy sposób wpływała na środowisko i zapewniała mieszkańcom maksimum komfortu. Kluczem jest tu właściwe zagospodarowanie przestrzenne, które w wielu polskich miastach nie istnieje lub jest oderwane od rzeczywistości. Liczne podane przykłady ujawniały długofalowość podejmowanych w tym zakresie decyzji istotnych dla zrównoważonego rozwoju danego obszaru.
DGNB i EPD - Najlepsze standardy wkraczają do Polski
Druga część konferencji poświęcona była merytorycznym kwestiom związanym z certyfikatami DGNB oraz standardem EPD (Enviromental Product Declaration). „EPD jest integralnym elementem wszystkich procesów związanych z budownictwem zrównoważonym, gdyż trzeba wiedzieć, że nie tylko stawianie energooszczędnych budynków jest ważne ale także budowanie ich z ekologicznych materiałów." - dodaje Ewa Kosmala, pełnomocnik zarządu Knauf Insulation.
Panele poświęcone certyfikatowi DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen), prowadzone przez Dominica Church'a specjalistę od międzynarodowej wersji certyfikatu DGNB, przybliżyły zadania i rolę niemieckiego Green Building Counsil (GBC) oraz filozofię, zasady i kryteria oceny DGNB. W Polsce certyfikacja środowiskowa oraz jej weryfikacja jest nadal nie do końca jasna. Szansą na poprawę tej sytuacji może okazać się niemiecki system certyfikacji DGNB, który odnosi się do europejskich standardów i wydaje się być najbardziej przejrzystym i usystematyzowanym z wielokryterialnych systemów oceny budynków. Dla budynków przyznawane są kategorie: brązowa, srebrna lub złota.
Niemiecki Certyfikat Budownictwa
Zrównoważonego (DGNB) został opracowany przez Niemieckie Stowarzyszenie
Budownictwa Zrównoważonego (DGNB) wraz z Federalnym Ministerstwem Transportu,
Budownictwa i Rozwoju Miasta (BMVBS). Certyfikat służy jako narzędzie do kompleksowego planowania i oceny budynków.
Niemiecki Certyfikat Budownictwa Zrównoważonego obejmuje pięć obszarów, które
wpływają na ocenę budynku: ekologiczny, ekonomiczny, społeczno-kulturowy,
jakość techniczną oraz jakość procesu. Dodatkowo niezależnie od wszystkich
powiązań dot. samego budynku rozpatrywany jest aspekt lokalizacji. Świadectwo oparte jest na
koncepcji integralnego planowania, które określa cele budownictwa
zrównoważonego, we wczesnym etapie. W ten sposób zrównoważone budynki mogą być
projektowane w oparciu o aktualny stan wiedzy na temat zielonych materiałów i
technologii.
Knauf Insulation wchodząca w skład
niemieckiej Grupy Knauf to jeden z czołowych producentów materiałów
izolacyjnych, posiadający ponad trzydziestoletnie doświadczenie w dostarczaniu
rozwiązań przeznaczonych dla budynków mieszkalnych, niemieszkalnych i obiektów
przemysłowych. Zaangażowanie w dostarczanie materiałów wspierających
zrównoważony rozwój w budownictwie potwierdza wprowadzanie wełny nowej
generacji w ECOSE® Technology. Firma zatrudnia ponad 5000 pracowników w 35
krajach i posiada 30 zakładów produkcyjnych. Knauf Insulation od lat posiada
stabilną pozycję rynkową i rozwija się dynamicznie pod względem operacyjnym i
finansowym. W 2009 roku firma odnotowała obroty przekraczające 1,1 mld euro.
źródło: Knauf Insulation