Aż 99% Polaków deklaruje, że jest dla nich ważne, aby ich dom był energooszczędny. Jednocześnie co czwarty respondent nie jest w stanie określić, który materiał budowlany jest ekologiczny i poprawia wydajność energetyczną domu - wynika z badania Kantar Millward Brown na zlecenie Wienerberger 1.
Budowa domu jest inwestycją, która na lata zmienia nie tylko życie właścicieli, ale również okoliczny krajobraz, nieodwracalnie go przekształcając. Warto pamiętać, że dbałość o środowisko to zarówno wykorzystanie materiałów budowlanych powstałych na bazie naturalnych surowców, jak i stosowanie odnawialnych źródeł energii. To także świadomość, że sposób, w jaki korzystamy z energii w domu wpływa na środowisko. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiedzialne i świadome budowanie z użyciem odpowiednich materiałów, nieprzynoszących szkody otoczeniu.
Dla aż 99% ankietowanych energooszczędność domu jest niezwykle istotną cechą. Jest ona osiągana dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i systemów grzewczych, pozwalających na produkcję energii przez budynek oraz umożliwiających redukcję strat ciepła. Minimalizację zużycia energii dodatkowo wspomaga zastosowanie rozwiązań i materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Doskonałym przykładem są ceramiczne ściany z pustaków Porotherm T Dryfix, wypełnionych naturalną wełną mineralną, która została w badaniu Kantar Millward Brown uznana za najbardziej ekologiczny z materiałów dociepleniowych. Materiały ceramiczne Wienerberger składają się z organicznych surowców, jak glina, piasek, woda i trociny, a produkowane są w nowoczesnych zakładach z zastosowaniem technologii pozwalających na zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych. Doskonałe właściwości akumulacyjne i termoizolacyjne gotowych produktów ceramicznych wspomagają proces odzyskiwania energii cieplnej w gotowym domu, a tym samym pozwalają redukować koszty ogrzewania.
Przy projektowaniu budynku energooszczędnego warto skonsultować założenia ze specjalistami w tej dziedzinie. Instytucje, takie jak NAPE, kładą nacisk na wysoki komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacji, jednocześnie zwracając uwagę na kwestie wentylacji i chłodzenia oraz sprawdzając instalacje wspomagające, np. fotowoltaiczne. Ponadto coraz więcej inwestorów indywidualnych decyduje się na audyt energetyczny budynku mieszkalnego, który potwierdza, czy dany budynek może być nazywany energoefektywnym, czy też nie.
źródło: Wienerberger
Wienerberger
to wiodący producent pustaków ceramicznych na świecie, a także lider w branży
cegieł elewacyjnych i dachówek ceramicznych w Europie. Firma, obecna na polskim
rynku od ponad 20 lat, jest częścią globalnego koncernu Wienerberger AG,
towarzyszącego budującym inwestorom od 1819 roku. Wienerberger dostarcza
kompleksowe rozwiązania do budowy domu, pozwalające na prowadzenie inwestycji
według najwyższych standardów: ceramiczne cegły konstrukcyjne i pustaki
stropowe Porotherm, dachówki ceramiczne Koramic oraz cegły klinkierowe Terca.
Dzięki połączeniu 200 lat tradycji z nowoczesnymi technologiami, Wienerberger
pozostaje dziś liderem jakości i innowacji na polskim rynku.
Wienerberger już od ponad 13 lat organizuje Brick Award, międzynarodowy konkurs wyróżniający obiekty o niebanalnej architekturze, w których zastosowano materiały ceramiczne. Celem lokalnej edycji jest promocja polskiej architektury i polskich architektów zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W jury konkursu zasiadają najwyższej klasy architekci, urbaniści, dziennikarze i krytycy architektury.
Kluczowe produkty w portfolio Wienerberger:
Porotherm: Ceramiczne pustaki, stropy i nadproża tworzące komplementarny system do budowy nowoczesnego, ciepłego domu, których główną zaletą jest trwałość. Stosując poryzowane cegły Porotherm można wybudować ściany każdego rodzaju, w tym zewnętrze jednowarstwowe, czyli niewymagające docieplania. Porotherm to szeroka gama rozwiązań do budowy domu ceramicznego, m.in. innowacyjny Porotherm T - poryzowany pustak ceramiczny, wypełniany wełną mineralną, pozwalający osiągnąć już dziś wymagania cieplne, które będą obowiązywały od 2021 r., a także Porotherm Dryfix, rewolucyjna technologia murowania na suchą zaprawę
Koramic: Ceramiczne dachówki i akcesoria oraz akcesoria techniczne stanowiące kompletne rozwiązanie do ułożenia trwałego i bezpiecznego dachu. Bogate wzornictwo i kolorystyka dachówek stanowią najobszerniejszą ofertę dostępną na rynku. Szeroki wybór produktów Koramic daje możliwość dopasowania dachówki do charakteru każdego obiektu. Oryginalny i nowoczesny kształt płaskiej dachówki Orea 9 - najnowszej propozycji w portfolio - docenią zwolennicy prostoty i minimalizmu w architekturze. Klasyczna Renesansowa Alegra 9 to wybór uniwersalny - zaskakuje pięknem linii, ale jest także niezwykle wydajna a tradycyjna Karpiówka w największym wyborze kolorów to idealny wybór do każdego domu jednorodzinnego, ale także na renowację zabytkowego dworku.
Terca: Cegły, kształtki i płytki klinkierowe oraz gotowe mieszanki zapraw to kompletne rozwiązanie do trwałego i estetycznego wykończenia domu. Ponad 300 kolorów, różnorodne formaty i struktury sprawiają, że cegły Terca mają zastosowanie zarówno do budowy całych elewacji budynków, ogrodzeń, kominów w domach jednorodzinnych a także małej architektury ogrodowej. Surowa cegła ceramiczna to również materiał, który niezwykle często stosuje się wewnątrz domu - można wykonać z niej całą ścianę lub jej fragment, wybudować klimatyczny kominek lub schody czy zastosować, jako element dekoracyjny.
1 Raport Kantar Millward Brown „Dom na lata - Polacy o budowie i zakupie domu" zrealizowany na zlecenie Wienerberger przeprowadzony na reprezentatywnej grupie 503 respondentów w wieku powyżej 30 lat, którzy nie odrzucają możliwości zakupu lub budowy własnego domu w przyszłości (grudzień 2016).