PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2018-05-04
Centrala koncernu Siemens: salon pokazowy nowoczesnej technologii szkła
Dla szklanej fasady zrównoważonego sztandarowego projektu w Monachium, Petschenig glastec GmbH dostarczyło 7.000 m2 elementów ze szkła ...

Edgetech Europe GmbH
Gladbacher Strasse 23
52525 Heinsberg, Deutschland

tel. +49 (0)2452.964
fax +49 (0)2452.96491.11
info@edgetech-europe.com
www.superspacer.com

» więcej o firmie

Dla szklanej fasady zrównoważonego sztandarowego projektu w Monachium, Petschenig glastec GmbH dostarczyło 7.000 m2 elementów ze szkła izolacyjnego UNIGLAS SUN łącznie z ramkami dystansowymi Super Spacer® firmy Edgetech Europe GmbH, jak również 1.000 mszyb ze szkła specjalnego. Ostatecznie zostały wspólnie zestawione 103 różnorodne struktury ze szkła i 900 różnych formatów szyb tak, aby mogły zostać spełnione wszystkie wymagania dotyczące efektywności energetycznej, termoizolacji, ochrony przeciwsłonecznej, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przed podsłuchem czy też bezpieczeństwa przed ostrzałem.

Projekt przewodni dla inteligentnego miasta (Smart City)

Pustynne miasto Las Vegas jest przykładem oszczędzania wody, Monachium łączy jedną siecią rozproszonych producentów energii w wirtualną elektrownię, Wiedeń jest regionem prób inteligentnego wsparcia technologicznego starszych mieszkańców - na całym świecie inteligentne miasta nabierają kształtu. Na tle zmian demograficznych jak również starań o wyższą jakość życia i oszczędnego traktowania zasobów naturalnych koncepcja ta to coś więcej, aniżeli tylko sama promocja miasta. Także koncern Siemens AG jest całkowicie oddany realizacji Smart Cities, w których inteligentne technologie i Internet Rzeczy (IoT) mają znacząco wspierać zrównoważoną przyszłość. Kluczową rolę odgrywają budynki, których udział w europejskim zużyciu energii wynosi do 40%. Swoją zapowiedzią, jako pierwszy koncern przemysłowy na świecie, osiągnięcia do roku 2030 neutralnego bilansu CO2, wysłał Siemens wyraźny sygnał. Dlatego też było oczywiste, że dla nowej centrali koncernu w Monachium zostały ogłoszone w przetargach ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.


Przeszklone dziedzińce zapewniają przejrzystość © Siemens AG, 2016

Zrównoważony rozwój w wielkich liczbach

Otwarta, innowacyjna i chroniąca zasoby naturalne - tak brzmiały trzy najbardziej istotne wymagania odnośnie tej budowli. Szczególnym wyzwaniem dla architektów było wzniesienie nowego budynku zarządu Siemensa na jego poprzednim miejscu wokół dwóch istniejących budynków na Wittelsbacher Platz, z których jeden, chroniony jako zabytek Pałac Ludwika-Ferdynanda, wybudowany został w roku 1825 w stylu klasycystycznym przez architekta, malarza i pisarza Leo von Klenze. Zaprojektowany przez Henning Larsen Architects, zalany światłem zespół budynków z pięcioma zazielenionymi dziedzińcami, rozwiązuje niełatwe połączenie tradycji i modernizmu - zarówno urbanistycznie, ale także pod względem architektonicznym. Wewnętrzny dziedziniec został tu świadomie zaaranżowany jako miejsce spotkań z kawiarnią i restauracją. W znacznym stopniu publicznie dostępny pasaż Siemensa łączy stare miasto z obszarem kultury i sztuki w Maxvorstadt.

Zgodnie z opublikowaną przez Siemensa informacją, nowa centrala firmy zużywa 90% mniej energii elektrycznej i ok. 75% mniej wody. Zostało w niej zainstalowanych ponad 7.400 energooszczędnych lamp LED, a do systemów automatyzacji budynków podłączono ponad 30.000 punktów danych. W ten sposób tylko przy pomocy czujników światła dziennego i czujników obecności zredukowano zużycie energii elektrycznej o 25%. Instalacja fotowoltaiczna o całkowitej powierzchni 1.300 m2 dostarcza 1/3 potrzebnej energii elektrycznej. Na dachu zbierana jest również woda opadowa. Rocznie jest to średnio 1,5 miliona litrów, które są zużywane w spłuczkach toaletowych, do nawadniania zieleni i w systemie klimatyzacji budynku. Ten ostatni wykazuje chyba najbardziej imponujące dane. 100.000 litrów wody przepływa co godzinę przez 70 kilometrów rurociągów i zależnie od pory roku zapewnia ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, dla którego energię dostarczają sondy geotermalne.


Publicznie dostępny pasaż Siemensa łączy stare miasto z obszarem
kultury i sztuki w Maxvorstadt, dzielnicy Monachium © Siemens AG, 2016

Kompozycja z 140 różnych rodzajów szkła

Również oszklenie ma znaczący udział w trwałym bilansie energetycznym nowej siedziby zarządu Siemensa. I tak wszystkie fasady w kierunku dziedzińców wykonane są z termoizolacyjnego potrójnego szkła izolacyjnego nachylonego o 5%, aby wprowadzić do biur i dziedzińców dużą ilość światła dziennego. W trakcie trzyletniej budowy odpowiedzialny za fasadę specjalista Strabag Metallica zamontował w sumie 16.000 m2 elementów elewacji. Wiedeński przetwórca szkła, firma Petschenig glastec, dostarczyła w tym celu kompletne oszklenie o powierzchni 8.000 m2. Z tego 7.000 m2 to płaskie i gięte elementy ze szkła izolacyjnego UNIGLAS SUN chroniącego przed promieniami słonecznymi. Pomimo wymagań odnośnie przejrzystości nie można było pominąć zagadnień bezpieczeństwa, dlatego kolejne 1.000 m2 składają się między innymi ze szyb odpornych na ostrzał i chroniących przed podsłuchem. W efekcie końcowym cała fasada ze szkła sprawia dla wszystkich części budowli niezmiernie jednolite wrażenie, a przy dokładnym spojrzeniu jest ona salonem pokazowym nowoczesnej technologii szkła. Petschenig glastec wykonał 103 różne nadbudowy szklane, aby spełnić wysokie wymagania dotyczące termoizolacji, ochrony przed słońcem, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa. Dla każdej poszczególnej struktury szyby zostały obliczone parametry budowlano-techniczne, które następnie w Strabag Metallica zostały wprowadzone do symulacji całej ściany osłonowej. Szklana elewacja w Monachium charakteryzuje się ostatecznie doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła o wartości 0,9 W/m2K. Petschenig glastec wybrał z kilku powodów system ciepłej ramki Super Spacer® dla elementów z potrójnego szkła izolacyjnego. „Z jednej strony mogliśmy przez to bez problemów zagwarantować wymaganą wydajność energetyczną dla wszystkich okien i elementów elewacji, z drugiej strony produkcja na linii ramek Super Spacer® znacznie zoptymalizowała nasz projekt pod względem logistyki i realizacji terminów", wyjaśnia Dyrektor Zarządzający Hanspeter Petschenig. Odpada przy tym sortowanie, gięcie, wypełnianie i butylowanie sztywnych ramek dystansowych i tym samym wystąpienie wielu możliwych źródeł błędów i pomyłek. Elastyczne ramki dystansowe Super Spacer® różnej szerokości podawane są do aplikatora w sposób sterowany programem prosto ze zwoju. Co prawda w każdym przypadku logistycznym wyzwaniem pozostaje produkcja i dostawa we właściwej kolejności ich lokalizacji różnorodnych elementów szkła izolacyjnego zarówno u wytwórcy jak i na miejscu budowy, jednak poprzez wysoki stopień automatyzacji zostają one znacząco złagodzone.

Zdjęcie główne:
W centrali koncernu Siemens AG w Monachium zostało zabudowanych 140 różnych gatunków szyb. © Siemens AG, 2016

źródło: Edgetech