PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2023-09-26
Jasne elewacje – jak zapobiec ich szarzeniu?
Co zrobić, aby jasny kolor po kilku sezonach nie zmienił się w szary, a elewacja nie wymagała ponownego malowania? Podpowiadamy!

BAUMIT Sp. z o.o.
ul. Wyścigowa 56g
53-012 Wrocław

tel. 71 358 25 00
fax 71 358 25 06
info@baumit.pl
www.baumit.pl

» więcej o firmie

Jasne elewacje od wielu lat nie wychodzą z mody. Choć trendy kolorystyczne się zmieniają i dochodzą nowe materiały, to wiele osób wybiera nadal odcień beżowy, kremowy czy biały, aby pokryć nim fasadę domu. Co jednak zrobić, aby jasny kolor po kilku sezonach nie zmienił się w szary, a elewacja nie wymagała ponownego malowania? Podpowiadamy!

Jasne elewacje to klasyka, która nigdy się nie nudzi. Dlaczego taka paleta barw jest tak często doradzana przez architektów i wybierana przez inwestorów? Powodów jest kilka.

Zalety jasnych elewacji

Po pierwsze - uniwersalność rozwiązania. Budynek w odcieniu złamanej bieli czy ciepłego kremu bardzo dobrze komponuje się z całą posesją, łącząc się z naturalną zielenią czy innymi elementami architektury. W takich warunkach łatwiej o efektywny wypoczynek. Po drugie - jasna paleta barw pozwala na niestandardowe rozwiązania - odcienie z łatwością można łączyć z każdym kolorem tynku strukturalnego czy okładzinami elewacyjnymi - np. płytki, drewno, kamień czy metal. Taki duet bardzo często tworzy spójną kompozycję i to bez względu na to, czy budynek jest utrzymany w dawnym czy nowoczesnym stylu. Po trzecie - często doceniamy także fakt, że biel nie nagrzewa się tak bardzo jak inne kolory, a dodatkowo optycznie powiększa bryłę niewielkich, parterowych nieruchomości. Dlatego jasne fasady przeważają w naszym otoczeniu.

Mała, wielka wada

Jednak mimo ogromu zalet fasady o jasnym wykończeniu mają także swoją wadę - widać na nich dużo szybciej zabrudzenia i kurz niż na innych kolorach. Zanieczyszczona, poszarzała czy zaatakowana przez mikroorganizmy fasada traci swoją atrakcyjność. Winowajcą są zmienne warunki atmosferyczne, smog oraz kurz.

Dzieje się tak, ponieważ w przypadku standardowych tynków cienkowarstwowych już przy temperaturze ok 20°C spoiwo organiczne zaczyna mięknąć w porównaniu do stanu początkowego (temperatura zeszklenia Tg). W efekcie kurz i zanieczyszczenia smogowe, które osiadają na elewacji, przyklejają się do jej powierzchni, a drobne cząsteczki wnikają w powłokę i nie mogą zostać spłukane przez deszcz. A stąd już krótka droga do szarzenia. Czy to jednak oznacza, że decydując się na elewację w jasnym wykończeniu, musimy być przygotowani na liczne prace konserwacyjne i dodatkowe wydatki związane z odświeżaniem wyglądu budynku? Niekoniecznie.

Wybór tynku

To, jak będzie wyglądała nasza elewacja za kilka lat, jest pokłosiem zastosowania odpowiedniego tynku. Możemy wykorzystać ten z segmentu premium, który jest odporny na starzenie, pękanie i szarzenie.

- Jasne wykończenie elewacji prezentuje się estetycznie, jednak warto zadbać o trwałość rozwiązania, aby nam służyło przez długi czas. Wybierzmy tynk najwyższej jakości - rozwiązanie, które pozornie może wydawać się droższe, nie mniej jak zawsze warto brać pod uwagę kluczowy stosunek ceny do jakości. Za jego wykorzystaniem przemawiają bowiem wymierne korzyści - tynki premium są trwalsze i pozwalają dłużej zachować czysty wygląd elewacji. Dzięki temu nie ma konieczności ponoszenia częstych wydatków na dodatkowe zabiegi konserwacyjne, takie jak mycie czy malowanie, których celem jest przywrócenie jej atrakcyjnego, pierwotnego wyglądu. Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest Baumit CrystalSet - innowacyjny zestaw złożony z pierwszego na rynku gotowego do użycia tynku mineralnego w paście Baumit CrystalTop i dedykowanego do niego podkładu Baumit CrystalActivator, który aktywuje wiązanie tynku. Ten innowacyjny zestaw produktów premium do wykończenia elewacji kryje w sobie Crystal Effect, dzięki któremu elewacja zyskuje wyjątkową odporność zabrudzenia oraz szarzenie. Dodatkowo tynk nie ulega uplastycznieniu pod wpływem wzrostu temperatury, dzięki czemu krystaliczna  powierzchnia pozostaje estetyczna na długo - mówi Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska.

Każdy chce, aby fasada jego domu jak najdłużej zachowała swój jasny kolor. Wybierzmy mądrze rozwiązanie, które nie tylko estetycznie prezentuje się w pierwszym sezonie po remoncie, ale zapewnia również, najlepszą czystość i trwałość elewacji przez długie lata.