PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2023-11-11
Artery – wyjątkowa architektura w centrum Wilna
Press Glass dostarczył ponad 20 000 m² szkła fasadowego do budowy tego obiektu. Głównym wykonawcą fasad zewnętrznych była firma ...

PRESS GLASS S.A.
Nowa Wieś, ul. Kopalniana 9
42-262 Poczesna

tel. 34 327 50 69
fax 34 327 58 01
nowawies@pressglass.com
www.pressglass.com/pl/

» więcej o firmie

Centrum biznesowe „Artery" to prawdziwa perełka architektoniczna dopełniająca urbanistycznie panoramę Wilna. 20. piętrowy budynek przykuwa uwagę nie tylko rozmiarem czy też niepowtarzalnym kształtem. To przede wszystkim funkcjonalna i nowoczesna przestrzeń, która została w pełni otulona piękną przeszkloną fasadą. Press Glass dostarczył ponad 20.000 m² szkła fasadowego do budowy tego obiektu. Głównym wykonawcą fasad zewnętrznych była firma KG CONSTRUCTIONS.

„Artery" dopełnia malowniczy krajobraz linii brzegowej rzeki Wilia, w pobliżu Białego Mostu - popularnego miejsca spotkań i odpoczynku mieszkańców Wilna. Projekt powstał we współpracy dwóch uznanych pracowni architektonicznych: Studia Libeskind oraz ARCHINOVA. Budynek zachwyca kształtem i funkcjonalnością - ma szansę stać się architektonicznym symbolem Wilna XXI wieku. Inwestycja umiejętnie łączy funkcje komercyjne z relaksem - Artery udostępnia zarówno przestrzenie biurowe jak i również gastronomiczne, handlowe i usługowe. Wnętrze budynku dopełnia 35-metrowe, dostępne przez całą dobę, ogólnodostępne atrium. Panoramiczne widoki pozwalają cieszyć się naturalnym światłem oraz imponującą panoramą 360 stopni na miasto.

Artery to z pewnością harmonijne połączenie zrównoważonego budownictwa i wyrafinowanej estetyki widocznej nawet w najdrobniejszych detalach. Odważne linie architektoniczne i ujemne kąty nachylenia fasad budynku umiejscowionego nad rzeką, w połączeniu z zastosowaniem szkła o wysokiej refleksyjności, tworzą z „Artery" lśniący na panoramie Wilna diament. Wykonanie takiej fasady wymagało zaangażowania i wielomiesięcznych konsultacji technologicznych zarówno po stronie Press Glass jak i wykonawcy fasady - KG Constructions.

Imponujący efekt czystej, niezmąconej elementami aluminiowymi, przeszklonej fasady został uzyskany dzięki dedykowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Nawet specjalnie zaprojektowane, otwierane panele nie posiadają żadnych widocznych aluminiowych detali. Jest to unikalne i wcześniej nie stosowane rozwiązanie, niedostępne w katalogach gotowych systemów. Z tego powodu fasadę budynku z pewnością należy zaliczyć do wyjątkowych osiągnięć konstrukcyjnych.

Produkcja wielkoformatowych szyb zespolonych (3500 x 3000 mm) o skomplikowanej geometrii była sporym wyzwaniem. Niektóre jednostki miały formę trapezów ze stopniowanymi krawędziami, a inne trójkątów o bardzo ostrych kątach. Skuteczna realizacja projektu była możliwa dzięki aktywnemu udziałowi zespołu inżynierów Press Glass.

Ważną kwestią był również odpowiedni wybór szkła, tak by zapewniało zarówno komfort termiczny ale było estetyczną ozdobą przeszklonej fasady budynku. Maksymalna integralność architektoniczna i efektowny, niemalże lustrzany efekt odbicia zapewniają dwuszybowe szyby zespolone, w których wewnętrzna strona szkła SunGuard® High Durable (HD) pokryta jest powłoką Diamond 66. To bardzo wytrzymałe powlekane szkło kontroli słonecznej, które cechuje się wysokim poziomem przejrzystości i wysoką wydajnością energetyczną.

Wymagający plan dostaw szyb wymagał sprawnej logistyki po stronie Press Glass. W ciągu 10 miesięcy dostarczono około 18.000 m² szkła.

Proces montażu, zwłaszcza na pierwszym piętrze, był wyjątkowo wymagający ze względu na rozmiar i masę elementów oraz kąty nachylenia. W budowie fasad „Artery" zamontowano 15.459 m² modułowych fasad przeciwsłonecznych, 1.190 m² fasad tradycyjnych typu „stick curtain walls" oraz 1.770 m² przeszkleń dachowych. Niektóre z największych narożnych elementów fasady ważyły około 2 tony i mierzyły 7 metrów wysokości!

System fasadowy przeszedł testy na przepuszczalność powietrza i wody w akredytowanym przez IFT Rosenheim centrum w Niemczech, przekraczając wszystkie standardowe wymagania dotyczące szczelności fasad. W trakcie badań projekt budynku z powodzeniem wytrzymał ciśnienie wynoszące aż 1200 Pa, podczas gdy norma EN12155/EN12154 przepuszczalności opadów w systemach aluminiowych fasad powinna odpowiadać klasie „RE" przy maksymalnym ciśnieniu wiatru wynoszącym 900 Pa.

Budynek otrzymał najwyższą kategorię energetyczną A+ spełniając wymagania certyfikatu BREEAM New Construction na poziomie Excellent.

Fotografie: Norbert Tukaj
Projekt: Studio Libeskind, ARCHINOVA
Developer: Lords LB Asset Management
Wykonawca: KG Constructions Group