PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-04-16
Najwspanialsza ceramiczna architektura – już wkrótce rozstrzygnięcie Wienerberger Brick Award 2014
Za trzy tygodnie poznamy tegorocznych zwycięzców międzynarodowego konkursu dla architektów, Wienerberger Brick Award.

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o.
ul. Ostrobramska 79
04-175 Warszawa

tel. 22 514 21 00
fax 22 514 21 03
biuro@wienerberger.com
www.wienerberger.com

» więcej o firmie

Znakomite jury, w skład którego weszli m.in. Wang Shu, zdobywca Pritzker'a oraz prof. Ewa Kuryłowicz, należąca do grona najwybitniejszych polskich architektów, wybrało 5 najlepszych ceramicznych obiektów spośród 50 nominowanych. Wszystkie nominacje, w tym dwie realizacje z Polski można obejrzeć już teraz na www.brickaward.com

Wienerberger, największy producent cegieł ceramicznych na świecie i lider w sprzedaży dachówek ceramicznych w Europie, już po raz szósty przyznaje prestiżowe nagrody architektoniczne. 8 maja, podczas gali w Wiedniu zostaną ogłoszeni tegoroczni zdobywcy statuetek Wienerberger Brick Award, którymi nagradzane są obiekty, wyróżniające się m.in. oryginalną architekturą i funkcjonalnością oraz przy budowie których w sposób nieszablonowy zastosowano ceramikę budowlaną.


W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, nominowane obiekty z całego świata można obejrzeć na www.brickaward.com. Na stronie jest też dostępny quiz, w którym można wygrać albumy Brick'14. W publikacji zaprezentowanych zostanie 50 najlepszych realizacji, a z których 5 otrzymało nagrody w kategoriach: Dom jednorodzinny, Modernizacja budynku użyteczności publicznej, Budynek użyteczności publicznej, Budynek w zabudowie uzupełniającej, Specjalne zastosowanie cegły. Dwie realizacje wyróżniono nagrodą specjalną.

Wśród nominacji i w albumie Brick 14' znajdą się także dwa obiekty z Polski, które w zeszłym roku wygrały polską edycję konkursu Wienerberger Brick Award. Budynek mieszkalny we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska/Inżynierska), autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak przede wszystkim zachwyca elewacją wykonaną prawie wyłącznie z cegieł klinkierowych. Cegły o dwóch grubościach i kolorach, ułożone są na przemian wokół efektownych drewnianych okien i szklanych tarasów. Natomiast Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, którego rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy - Architekci to przykład znakomitego wydobycia dawnych walorów budynku z jednoczesnym zbudowaniem atmosfery, idealnie pasującej do problematyki prezentowanej w muzeum. Ze ścian precyzyjnie usunięto stary tynk, odsłaniając solidne, ceramiczne mury. Uzupełniono je efektownym szklanym pokryciem dziedzińca, a część wystawową urządzono w klimatycznych podziemiach budynku. Czy polskim realizacjom udało się znaleźć w gronie laureatów, dowiemy się 8 maja. Natomiast już dziś wiadomo, że dzięki prezentacji w albumie Brick'14, będą mogły być podziwiane przez czytelników z całego świata.

Te najlepsze ceramiczne obiekty wybudowane w latach 2011 - 2012, wybierało znakomite grono ekspertów. Do Jury zaproszono architektów o międzynarodowej renomie, a wśród nich laureata nagrody Pritzker'a Wang'a Shu, zwycięzcę Brick Award 2012, arch. Pavol'a Paňák'a oraz założycielkę jednej z najlepszych pracowni w Holandii, arch. Verę Yanovshtchinsky. W tym roku, nominowane realizacje oceniała także prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz,. profesor Politechniki Warszawskiej oraz wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz & Associates. Podczas posiedzenia Jury w Wiedniu, tak skomentowała szóstą edycję konkursu Wienerberger Brick Award: „Cegły to ekonomicznie rozwiązanie, szczególnie, gdy są produkowane lokalnie, tak jak w Polsce. To również materiał bardzo ciepły, idealny do budowy domów energooszczędnych, ale także piękny. W skali całej budowli cegły są niewielkie, a pozwalają łatwo uzyskać tak różnorodne struktury i w tej edycji Brick Award mamy wiele przykładów, jak myśl twórcza, wizja architekta może się realizować, dzięki cegłom właśnie".

źródło: Wienerberger