Konferencja jest organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) oraz firmę Knauf Insulation. Głównym celem spotkania będzie omówienie zagadnień związanych z rozwojem zrównoważonym w kontekście stawiania budynków i projektowania aglomeracji miejskich oraz różnych sposobów certyfikacji budynków (LEED, BREEAM, DGNB).
W świetle kurczenia się zasobów naturalnych, kryzysu energetycznego i problemów środowiskowych, także społecznych i ekonomicznych, narodziła się potrzeba szerszego spojrzenia na kwestie związane z budownictwem zrównoważonym. Temat staje się o tyle aktualny, że od 2020 roku wszystkie nowobudowane budynki będą musiały być niemal zero energetyczne, a już teraz od deweloperów i inwestorów indywidualnych wymaga się sporządzania certyfikatów energetycznych. Sprawy związane z certyfikacją są nadal w Polsce niejasne, dlatego szansą na uporządkowanie tej sfery może okazać się niemiecki certyfikat DGNB, który zdaje się być najbardziej przejrzystym z wielokryterialnych systemów oceny budynków.
„Jednym z elementów konferencji będzie temat związany z EPD (Environmental Product Declaration), ponieważ należy pamiętać, że zrównoważone budownictwo to nie tylko stawianie energooszczędnych budynków, ale także budowanie ich z ekologicznych materiałów. Przykładem takiego materiału, jest np. wełna mineralna wytwarzana w technologii ECOSE, która nie zawiera formaldehydu, fenolu i akryli." - dodaje Ewa Kosmala, pełnomocnik zarządu Knauf Insulation i jeden z prelegentów konferencji.
Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia br. między godziną 10:00-17:00, w Warszawskim POLONIA PALACE HOTEL (Al. Jerozolimskie 45). Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji mailowej: rejestracja@plgbc.org.pl.
W
konferencji wezmą udział specjaliści z PLGBC, Pani Ewa Kosmala; przedstawiciel
firmy Knauf Insulation, Czesław Bielecki; architekt z firmy „Dom i Miasto" oraz
Dominic Church; specjalista od certyfikatu DGNB.
Knauf Insulation wchodząca w skład
niemieckiej Grupy Knauf to jeden z czołowych producentów materiałów
izolacyjnych, posiadający ponad trzydziestoletnie doświadczenie w dostarczaniu
rozwiązań przeznaczonych dla budynków mieszkalnych, niemieszkalnych i obiektów
przemysłowych. Zaangażowanie w dostarczanie materiałów wspierających
zrównoważony rozwój w budownictwie potwierdza wprowadzanie wełny nowej
generacji w ECOSE® Technology. Firma zatrudnia ponad 5000 pracowników w 35
krajach i posiada 30 zakładów produkcyjnych. Knauf Insulation od lat posiada
stabilną pozycję rynkową i rozwija się dynamicznie pod względem operacyjnym i
finansowym. W 2009 roku firma odnotowała obroty przekraczające 1,1 mld euro.
źródło: Knauf Insulation